Zachęcamy do lektury e-booków, które wydajemy samodzielnie i we współpracy z naszymi partnerami. Stale dodajemy kolejne tytuły. Aby pobrać e-booki za darmo, kliknij na symbol PDF pod ich opisami.
Publikacje online E-booki
Zachęcamy do lektury e-booków, które wydajemy samodzielnie i we współpracy z naszymi partnerami. Stale dodajemy kolejne tytuły. Aby pobrać e-booki za darmo, kliknij na symbol PDF pod ich opisami.
Autor: Markus Meckel
Redakcja naukowa: Łukasz Jasiński
Seria: Przełomy i ludzie dialogu. Z historii polsko niemieckiego porozumienia. Tom 3
Wyd.: Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, Berlin–Warszawa 2023, 315 stron
Książka oddaje złożoność losów Kościoła ewangelickiego w Niemieckiej Republice Demokratycznej jako ostoi niezależnego myślenia i swobody dyskusji w komunistycznej dyktaturze. Markus Meckel (ur. 1952) wniósł istotny wkład w organizację demokratycznej opozycji we wczesnych latach 80. XX w., a następnie do upadku NRD-owskiego reżumu. Wspomnienia Meckela zawierają cenne spojrzenie świadka historii na stosunki polsko-niemieckie z rzadko zauważanej w Polsce wschodnioniemieckiej perspektywy.
Autor: Paweł Matwiejczuk
Seria: Źródła i opracowania do dziejów stosunków polsko-niemieckich w epoce nowożytnej i XIX wieku. Tom 2
Wyd.: Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, Muzeum Historii Polski, Berlin–Warszawa 2022, 368 stron
Jak przebiegały intelektualne kontakty między polskimi a niemieckimi myślicielami w okresie reformacji? Książka autorstwa dr. Pawła Matwiejczuka ukazuje te relacje na przykładzie czterdziestoletniej korespondencji Filipa Melanchtona z Polakami. Zawarte w niej listy i inne pisma pozwalają na nowo poznać wybitnego XVI-wiecznego reformatora religijnego jako zafascynowanego Polską i Polakami myśliciela, teologa i pedagoga.
Autor: Władysław Bartoszewski
Redakcja naukowa: Marcin Barcz, Małgorzata Preisner-Stokłosa, Igor Kąkolewski, Piotr Bachurzewski
Seria: Wendepunkte und Persönlichkeiten des Dialogs. Aus der Geschichte der deutsch-polnischen Verständigung. Tom 2
Wyd.: Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, Berlin–Warszawa 2022, 594 strony
Książka zawiera niemieckie tłumaczenia przemów o relacjach polsko-niemieckich, które w ciągu 50 lat wygłosił Władysław Bartoszewski (1922–2015) – jeden z najbardziej znanych uczestników dialogu między obu państwami. Publikacja stanowi też świadectwo doświadczeń autora, obejmujących okres II wojny światowej, komunistycznych rządów w Polsce i demokratyzacji po 1989 r.
Autor: Richard Butterwick
Seria: Quellen und Darstellungen zur deutsch-polnischen Beziehungsgeschichte in der Frühen Neuzeit und im 19. Jahrhundert. Tom 1
Wyd.: Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, Muzeum Historii Polski, Instytut Pileckiego w Berlinie, Instytut Polski w Berlinie, Berlin–Warszawa 2021, 186 stron
W jakich okolicznościach uchwalono Konstytucję 3 maja 1791 r. – pierwszą w Polsce i Europie ustawę zasadniczą? Jakie było jej znaczenie dla mieszkańców Rzeczypospolitej pod koniec XVIII w., a jakie dla kolejnych pokoleń? Co symbolizuje Konstytucja 3 maja i dlaczego jest ona do dziś ważnym elementem tożsamości historycznej Polaków? Autor udziela odpowiedzi na te i wiele innych pytań w swojej książce w sposób przystępny dla międzynarodowych czytelników. Publikacja zawiera pierwsze XVIII-wieczne przekłady ustawy na język niemiecki.
Redakcja naukowa: Burkhard Olschowsky
Seria: Przełomy i ludzie dialogu. Z historii polsko niemieckiego porozumienia. Tom 1
Wyd.: Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, Berlin–Warszawa 2021, 232 strony
Książka zawiera wspomnienia o Enno Meyerze (1913–1996), niemieckim historyku i nauczycielu gimnazjalnym z Oldenburga. Rodzina, koledzy, uczniowie i badacze opowiadają o pracy, którą Meyer, były żołnierz Wehrmachtu, wykonał po II wojnie światowej na rzecz pojednania Niemców z Polakami i Żydami. Przedstawiał on swoim uczniom wymiar nazistowskich zbrodni i angażował się w kreowanie kultury pamięci opartej na dyskusji i demokratycznych wartościach.
Redakcja naukowa: Bogusław Dybaś i Igor Kąkolewski
Wyd.: Stacja Naukowa PAN w Wiedniu, Wiedeń 2018, 171 stron
Inspiracją dla powstania książki był projekt polsko-niemieckiego podręcznika do nauki historii, współkoordynowany przez CBH PAN. Pytanie o to, jak nauka historii wyglądała w szkołach monarchii habsburskiej, stało się pretekstem do zorganizowania sympozjum w Stacji Naukowej PAN w Wiedniu w 2016 r. Zaprezentowanie na nim wyniki polskich badań nad nauczaniem historii w Galicji są treścią tej publikacji.