Wideo

Zapraszamy do obejrzenia wideo z wydarzeń zorganizowanych przez Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Znajdziecie tu wykłady, dyskusje i prezentacje ważnych książek. Jeszcze więcej naszych nagrań dostępnych jest na kanale YouTube CBH PAN.

Dyskusja „Hommage an Maria Janion. Ein Gespräch über eine eingreifende Denkerin aus Polen”

O Marii Janion, zmarłej w 2020 r. wybitnej badaczce polskiej literatury romantyzmu, rozmawiają: dr Iwona Dadej (CBH PAN), prof. Magdalena Marszałek (Uniwersytet w Poczdamie) i dr Katrin Stoll (Imre-Kertész-Kolleg w Jenie). Nagranie dostępne jest tylko w języku niemieckim.

 


 

Wykład prof. Igora Kąkolewskiego „Die Verfassung vom 3. Mai 1791 aus der Sicht von Preußen, Sachsen und anderen Deutschen in Polen-Litauen"

Prof. Igor Kąkolewski, dyrektor CBH PAN, opowiada o tym, jak uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 r. odbierali Niemcy w Prusach i Saksonii oraz niemieccy mieszkańcy Polski. Wykład został zorganizowany we współpracy z Instytutem Polskim w Lipsku. Nagranie dostępne jest tylko w języku niemieckim.

 


 

Prezentacja książki prof. Natalii Aleksiun „Conscious History: Polish Jewish Historians before the Holocaust”

Prof. Natalia Aleksiun (Touro College w Nowym Jorku) prezentuje swoją najnowszą książkę o żydowskich historykach w przedwojennej Polsce. W wydarzeniu wzięli też udział: prof. Marcin Wodziński (Uniwersytet Wrocławski), prof. Stephan Lehnstaedt (Touro College w Berlinie), prof. Igor Kąkolewski (CBH PAN) i dr Maciej Gugała (CBH PAN). Prezentacja została zorganizowana we współpracy z Touro College w Berlinie. Nagranie dostępne jest tylko w języku angielskim.

 


 

Prezentacja książki Grzegorza Gaudena „Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918”

Dr Iwona Dadej (CBH PAN) rozmawia z Grzegorzem Gaudenem o jego książce dotykającej mało znanego, tragicznego wydarzenia – pogromu lwowskich Żydów przez Polaków w dniach odzyskiwania przez Polskę niepodległości. W rozmowie wzięli też udział: dr Christhardt Henschel (Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie), prof. Natalia Aleksiun (Touro College w Nowym Jorku), Igor Isajew (publicysta), dr Anna Łazar (Muzeum Sztuki w Łodzi) i Anna Wardzińska (Archiwum Główne Akt Dawnych). Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z wydawcą książki wydawnictwem Universitas.

 


 

Prezentacja pracy zbiorczej „Kobiety w Polsce 1945–1989. Nowoczesność – równouprawnienie – komunizm”

Prezentujemy książkę, która porusza temat kobiecej aktywności, ról kobiet w społeczeństwie i rodzinie oraz zadań i oczekiwań, jakie przed nimi stawiano w okresie komunizmu w Polsce. Dr Iwona Dadej (CBH PAN) rozmawia z czworgiem autorów: dr Małgorzatą Fidelis (University of Illinois w Chicago), dr hab. Barbarą Klich-Kluczewską (Uniwersytet Jagielloński), dr. hab. Piotrem Perkowskim (Uniwersytet Gdański) i dr Katarzyną Stańczak-Wiślicz (Instytut Badań Literackich PAN). W rozmowie wzięli też udział: Johannes Kleinman (Europa-Universität Viadrina we Frankfurcie n. Odrą), dr Olga Sasunkevich (Uniwersytet w Göteborgu) i Ewa Maria Slaska. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z wydawcą książki wydawnictwem Universitas.